Stjärnlunch i Avesta

Det var en mängd olika företag i olika branscher som besökte Verket fram på höstkanten.

En av dem som var på plats var Morakniv (som vann titelns Årets Exportföretag på Stjärngalan som hölls i januari). Johan Burtus som är VD på Morakniv lyfte bland annat betydelsen av att ha en skuggstyrelse. I detta fall handlar det som ett Junior Management Team – en junior ledningsgrupp som sitter med som skuggstyrelse. Elina Sandin som är junior CEO underströk betydelsen med att sitta med som skuggstyrelse för här får de, alla studerande ungdomar, en insyn i bolagets ledning och styrning, där både strategiskt och operativt arbete är viktigt. Samtidigt lär sig Morakniv om nästa generation kunder och leverantörer.  Johan Burtus rekommenderar fler att ta chansen att ha en skuggstyrelse.

Vi fick också lyssna på Årstidens Bästa, Linda Hansson, som är en av de lokala favoriterna. Linda odlar blommor, många Dahlior (ungefär 270 knölar!) i sin trädgård och i sitt växthus i Skogsbo, en stadsdel i Avesta och för exakt tio år sedan fick hon en fråga av sin kompis om hon inte skulle skaffa Instagram. Så hon började med att fota sådant hon tycker om och då blev det blommor i olika blomsteruppsättningar som hon själv skapar. När hon själv är med på bild använder hon stativ eller så swishar hon någon tonåring därhemma. Sedan lägger hon ut fotona på Instagram och har idag över 134 000 följare.

-Då (för tio år sedan) var det ganska lätt att få följare jämfört med nu. Idag är det helt andra algoritmer som styr.

Hon fotar gärna till någon tidning, det är något av det roligaste hon vet. Till jul kan man se hennes foton i utvalda tidningar, hon har varit med i både Lantliv och Jeanne d'Arc Living.

Linda är självlärd fotograf som älskar att fota men hon jobbar också med olika uppdrag som att marknadsföra produkter åt olika företag, som Öjbro Vantfabrik och Iris Hantverk.

Lindas foton blir till posters och kort med hjälp av företaget Cardstore. Flera butiker är återförsäljare: bland andra Vackra Viola, Blomsterstugan och Paper Town säljer korten.

-Jag får nypa mig i armen för den kollektionen för den är jag jättestolt över. Men jag vill att varenda blomsterbutik ska sälja mina kort – det skulle vara en dröm.
Läs hela artikeln om Linda och Årstidens bästa.

CTEK (som vann Årets Företag och Årets Varumärke på Stjärngalan i våras) berättade om att de arbetar mycket i olika samarbeten snarar än med influencers. De lyfte fram sitt samarbete med Platinum Cars och Sejad Bilajbegovic som har lyckats med det största showroomet i Sverige för elektriska bilar. Där syns CTEK bara i bakgrunden och samarbetspartnern får berätta sin resa och synas med sitt varumärke. CTEK har också tagit in management trainees. Idag är en av deras före detta trainee, som började för två år sedan, en kollega i koncernledningen med ansvar för bland annat CTEKs hållbarhetsfrågor. Med från CTEK var Eva Martinsson, global director HR och Markus Korsgren, Head of ESG.

Så blev 2021 års SM-vinnare i Ung Företagsamhet (UF) intervjuade: Albin Mårtensson berättade om sin produkt som han skapat: Ett slevstopp för att förhindra att sleven åker tillbaka ner i serveringskantinen när man tar mat på en buffé. För detta vann han titeln Årets innovatör i Ung Företagsamhets Sverigemästerskap. Företaget heter Sanitär Servering UF och Albin pluggar annars vid Lugnetgymnasiet i Dalarna. Årets säljare presenterade sig också. Det är Vera Ulveström från BReady UF som går på Hitachigymnasiet i Dalarna. Hennes företag BReady UF säljer en låda med tillgängliga mensskydd till bland annat företag.

Roberto Vacchi, som var moderator under dagen, intervjuade också Henrik Levahn och pappa Lars Levahn. Det lokala bandet "Horndal" består egentligen av bröderna Henrik och Pontus. Men pappa Levahn har en stor del i att hårdrocksbandet överhuvudtaget blev till.
Deras texter handlar om bruksorten Horndal. Inspirationen till texterna har de fått från bland annat nedläggningen av bruket i Horndal på 70-talet.
De har bandet Horndal som hobby, med andra jobb till vardags. Bandet startade för ungefär 6 år sedan, det började med en resa till Chicago - till en legendarisk studio och producent som jobbat med bland andra Nirvana och Iggy Pop. Det var deras drömstudio och de åkte dit på vinst och förlust.

Övriga fakta och information om Stjärnlunchen 2022
Stjärnlunchen är en nätverksträff för Dalarnas företagare, där också vinnarna från Stjärngalan intervjuas förutom en hel del inspiration från andra duktiga företagare.
I år var det Avestas tur att vara värd för Stjärnlunchen. Det är sjätte året i rad som Dalarna Business tillsammans med Dalarnas kommuner och Dalarna Science Park genomförde denna typ av lunch.

Den här gången hölls träffen i Verket och alla 150 platser var uppbokade. På plats var, förutom de 150 besökarna från hela Dalarna, Linda Hansson från Årstidens Bästa, Charlotte Wells från Verket/Avesta Art, Morakniv AB (Årets Exportföretag), CTEK AB (Årets Företag), Lars Lindblad MVUSAB (Årets företagsledare), Albin Mårtensson och Vera Ulveström SM-vinnarna från Ung Företagsamhet, bandet Horndal med Henrik och Lars Levahn, Dalapop med Daniel Olsson och Pelle Andersson och Dalarna Science Park med Angelica Ekholm. Några var också med på länk SimplitudeAB (Årets Nyföretagare) och Rickard Lyko (Årets Dalaprofil). Moderator för förmiddagsprogrammet var Roberto Vacchi, känd kommentator från bland annat Discovery.